Kategorie      

PIJTE KÁVU, NAPOMÁHÁ HUBNUTÍ

Úvod Pražírenské novinyPIJTE KÁVU, NAPOMÁHÁ HUBNUTÍ

Ženy + kávaPijte čerstvě upraženou kávu - napomáhá hubnutí! Chystáte-li se zrovna cvičit, dejte si šálek lahodné kávy a zvýšíte tím nejen svou energii, ale urychlíte také spalování tělesných tuků, napsal britský deník The Times. Káva představuje nejrozšířenější návykovou drogu na světě! ozývají se varovné hlasy.

Vědci z Australského sportovního institutu (AIS) určitě potěší nejen milovníky kávy, ale i sportovce a ty, kteří neúspěšně bojují s nadváhou atletům podávali malé množství kofeinu a zjistili, že jejich vytrvalost se oproti těm, kteří si povzbuzující prostředek nevzali, zvedla o 30 % a kvalita podaného výkonu se zvýšila o 3,5 procenta. Za normálních okolností používá tělo jako palivo při pohybové námaze polysacharidy, které jsou v podobě glykogenu uloženy v játrech. Když dojde k vyčerpání zásob polysacharidů (zhruba po 60 - 90 minutách aerobiku), začne se konečně nežádoucí tuk přeměňovat na energii a tělo štíhlí.

Vědci z AIS zjistili, že po požití kofeinu začínají svaly odčerpávat energii namísto z polysacharidových zásob přímo z tuku. Cyklisté, kteří při jízdě upíjeli coca-colu nebo kávu, jeli rychleji a s větší výdrží než ti, kteří se občerstvovali čistou vodou. Podle jiného výzkumu, provedeného na Univerzitě v Jižní Karolíně, pomáhá šálek kávy před cvičením oddálit tělesnou únavu a vyčerpání až o 60 procent. "Výsledky testů jsou dobrou zprávou pro všechny, kdo pravidelně sportují," připustila Jane Griffinová, poradkyně pro stravu britského olympijského týmu. "Působením kofeinu se do krve uvolňují tukové zásoby, které tělo začne používat jako primární zdroj energie. Pití čerstvě pražené kávy umožní těm, kdo cvičí aerobic, plavou, běhají nebo jezdí na kole, zhubnout rychleji," vysvětluje Griffinová.

"Lidé, kteří si pravidelně dopřávají hrneček kávy, nepociťují tolik fyzické námahy a jsou schopni pracovat déle," potvrdil Richard Godfrey, vedoucí fyziolog z britského Olympijského zdravotního institutu. Je známo, že kofein podporuje duševní činnost a zvyšuje bdělost. Jeho působením svaly sílí a zlepšuje se práce dýchacího systému. Nová vědecká zjištění patrně přispějí k rozpoutání diskuze o kofeinu, který může být ve vrcholovém sportu považován za doping. Po vypití pěti a více šálků kávy během dvou hodin se v moči objeví 12 mikrogramů kofeinu na jeden mililitr moči, což je impulz pro Mezinárodní olympijský výbor k diskvalifikaci sportovce. Rozšířený názor, že pití kávy během sportovního výkonu způsobuje dehydrataci organismu, označili australští vědci za mylný.

Ačkoli přehnaná konzumace kávy je pro organismus opravdu škodlivá, nebo že způsobuje nespavost, bolest hlavy a nechutenství, potenciální sebevrah by musel vypít 90 - 100 hrnků kafe, aby se úspěšně otrávil. "Chcete-li urychlit spalování tuků, když cvičíte, s klidem si dopřejte jeden nebo dva šálky čerstvě upražené kávy a počítejte s tím, že tělo vás nechá pořádně se zapotit. Cvičení a kofein - to je ideální recept na hubnutí," nabádá Griffinová

Kontakt

Otevřeno denně 10:30 - 18:00

Na Rohuli 26
747 64  Velká Polom

telefon: +420 608 88 44 87

e-mail: prazirna@volny.cz